Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Císař se zlobí

Císař na manévrech v Uhrách.

Na snímku je císař v poněkud necísařské roli: zlobí se na nějakého vojáčka. Nevíme, kde snímek vznikl, podle uherské uniformy, do níž se císař jako uherský král oděl, je pravděpodobné, že se střetnutí odehrálo na vojenském cvičení v Uhrách. Těch se v časech císařských manévrů, tedy vojenských cvičení s účastí císaře, odehrála celá řada.Přesnější datace podle vzezření císaře je obtížná, protože císař, snad s výjimkou závěrečných pěti -šesti let svého života, vyhlížel už čtvrtstoletí prakticky stejně… Určovat cvičení podle účasti fotografa je také těžké, protože autor tohoto snímku, Rudolf Bruner-Dvořák fotografoval císaře a následníka trůnu na mnoha manévrech. Zvlášt početnou kolekci záběrů vytvořil na manévrech u Veszprému, konaných 14. - 18.  září 1908. Je tedy možné, že císař se zlobil tam. Poslední vojenské cvičení, jehož se císař osobně účastnilo, bylo na Moravě u Velkého  Meziříčí v září 1909, a i tam ve svých 79 letech (!) se dokázal vyšvihnout bez pomoci do sedla koně. I  když, pravda,  zrovna na tomto cvičení jezdil také v automobilu, ale to spíše kvůli reprezentaci před německým císařem, který si tam tehdy také zajel. Vlakem, samozřejmě.  Auta si však náš císař neoblíbil. 

Proč fotograf Rudolf Bruner-Dvořák fotografii pořídil?  Proč momentku exponoval? Těžko mohl  předpokládat. že by takový snímek mohl publikovat. Nezastírejme si, obyvatelé  Království českého císařův majestát  měli rádi, i když se poukazovalo na to, že se nedal korunovat za českého krále a doufání v tomto směru zůstalo neoslyšeno. Obrázek rozlobeného panovníka by asi nezapadal do obrazu dobrotivého a laskavého vladařeí. Publikování tohoto snímku v dobových časopisech každopádně není známo, je znám jen skleněný negativ formátu 18 x 24 cm. Expozice tohoto záběru každopádně ukazuje na osobitost  fotografa, který se již ve své době nezastavil před vyobrazením ničeho. A také ukazuje, že s výjimkou válečného přístavu neměl žádné příkazy typu co smí a co nesmí fotografovat. A vladař tehdy kolem sebe neměl žádnou ochranku a fotografa nikdo neodháněl. 

Psáno pro časopis Reportér Magazín.

Dobový negativ pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje. 



Rudolf Bruner-Dvořák, císař František Josef I. na manévrech v Uhrách, možná u Veszprému v září 1908. Rudolf Bruner-Dvořák, císař František Josef I. na manévrech v Uhrách, možná u Veszprému v září 1908.

Seznam čtení