Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Hrál herec divadlo i ve vlaku?

Jak reagovala známá osobnost na fotografa ve veřejném prostoru?

Populární herec  Jindřich Mošna  vystupuje v Táboře z vagónu III. třídy. Má objemný kufr, v němž má možná kostým do divadla a každopádně nějaká líčidla. Že tak populární herec vystupuje z železničního vozu III. třídy může překvapit, ale i slavní a známí herci před vznikem filmu nebývali nijak bohatí.  Snímek sám svědčí o popularitě, pánové v oknech jej zdraví a možná je herec bavil svými průpovídkami celou cestu z Prahy do Tábora. I když si chtěl před představením třeba odpočinout, nemohl, jaksi okolí čekalo, že bude zábavný. III. třída neměla oddělená kupé, takže mohl být slyšet na půl vagónu. Snímek je nejspíš náhodnou spontánně vzniklou momentkou, jen možná herci vystupujícímu z vagónu fotograf řekl to známé: Pozor, vyletí ptáček, nebo jinou vtipnost, aby herec na schůdku na chvilku ustrnul a podíval se do objektivu. Muž za ním se již připravil k zapálení cigarety a fotografování nevěnoval vůbec pozornost. Vše asi tedy vzniklo velmi rychle. Pán v oknech smekl klobouk, druhý se zvědavě díval.  Asi si vůbec neuvědomovali, že  náhodným záznamem technického obrazu vstoupí do historie a takříkajíc do věčnosti. Že po 110 letech si jejich obrázek ve vteřině prohlédnou lidi na celém světě… Budou zvěčněni, vznikne trvalá památka. Tehdy nejspíš důležitá hlavně pro fotografa, který ,,ulovil” snímek. Sám herec možná tento svůj záběr ani na památku neobdržel. Svým způsobem je snímek dokladem počátku koexistence veřejných osobností s veřejným prostorem. Přispívá k diskusi, kde u veřejně známých osobností končí veřejné a čistě privátní? Ke známým hercům se přistupovalo jakože jsou ,,nás všech” a lidé a fotograf se k nim někdy -až neurvale- chovali. Narušení soukromí těchto osob, na rozdíl od privilegovaných, se tehdy příliš neřešilo. A nebo jsou i doklady právních sporů tohoto typu u nás už v éře monarchie? Nevím.  Známe jen jakési povzdechy o řádění fotografů… A čím se zabýval vedle fotografování autor snímku, stroze označeném ,,Jehlička”, taky nevíme. Kolem roku 1907 občas najdeme jeho fotografie v Českém světě. 

Psáno pro časopis Reportér Magazín.

Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje. Foto Jehlička, herec Jindřich Mošna vystupuje z vlaku v Táboře, kolem 1907 Foto Jehlička, herec Jindřich Mošna vystupuje z vlaku v Táboře, kolem 1907

Seznam čtení