Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Kominík jako štěstí

Proč zrovna kominík má na Nový rok přinášet štěstí?

Inscenovaný výjev měl být asi přáním k novému roku. Fotograf do ateliéru před neutrální pozadí umístil podlahové hodiny, nainstaloval čas 12.00, stylově oblékl dívku a chlapci ke komickému oděvu přidal ještě žebřík. Výjev můžeme číst tak, že dívka je představitelka starého roku, kterému sfoukne svíčku a mladý kominík jí ukazuje: Už je čas, teď jsem tu já a nesu ti štěstí, protože jsem kominík.  Proč štěstí přichází v černém a umouněné od sazí je otázka? Dodnes si mnozí ze zvyku při spatření  kominíka alespoň sáhnou na knoflík. Říkalo se: Štěstí nese kominík, chytněte se za knoflík! Pověra je ze stejného soudku zvyků jako nalezený čtyřlístek, spatřená duha, padající hvězda, podkova, prasátko nebo šupiny z kapra… Fotografických  nebo malovaných výjevů s kominíky jako nositelů štěstí k novému roku je mnoho i v naší digitální současnosti.  Známé jsou také kominické kalendáře, které při vymetání komínů před koncem roku kominík rozdával s větou:  Hodně štěstí v novém roce přeje Váš kominík! To vše mělo samozřejmě i ryze praktickou stránku,  že teplo rodinného krbu se bez správně udržovaného komínu neudrží.  Dobře vymetený komín a táhnoucí kamna zkrátka  přinášejí pohodu a klid do domácnosti. Když kominík vyčistí komín, lidé mohou bezpečně  topit a vařit a kominík je tak vlastně symbolem domácí pohody a tepla. 

Legend o kominících jako nositelích štěstí v širším smyslu nalezneme povícero a některé ani nesouvisí s jejich povoláním. Kominík svým tradičním pracovním oděvem mohl také připomínat čerta a tudíž by měl ovládat  jeho schopnosti a dokázat zahnat zlé síly. Saze také mohou zneškodnit zlá kouzla čarodějnic. A udržování tepla chrání proti nemocem z prochlazení… Možná tohle všechno výjev s kominíkem a dívkou u hodin, na kterých je právě půlnoc, ukazuje. A kominík to možná dívce vypráví: Pamatuj na mne, já ti přinesu štěstí!

Psáno pro časopis Reportér Magazín.

Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje. 

Neznámý autor: Přání s kominíkem k novému roku, kolem 1908 Neznámý autor: Přání s kominíkem k novému roku, kolem 1908

Seznam čtení