Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Krasobruslař Jackson Haines v Praze

První profesionál na ledě v Praze

Na snímku vidíme muže na ledě v kabátku, který trochu připomíná Santa Clause. Podle stavby poznáme místo - budovu na Střeleckém ostrově v Praze. Na snímku Františka Fridricha je Jackson Haines, americký profesionální krasobruslař, který na svých turné po Evropě navštívil také Prahu, poprvé koncem roku 1869. Další Hainesovu návštěvu v Praze, z níž je zřejmě náš snímek, můžeme podrobněji vysledovat v dobovém tisku. V deníku Bohemia z 21. ledna 1871 se dočteme o programu vystoupení, v němž nechyběl tanec ani komické prvky. Můžeme se také dočíst, že ,,Pro potřebu pořízení fotografie prosíme zdvořile dnešní návštěvníky, aby po zaznění stanoveného signálu trumpety zůstali po několik okamžiků v klidu.” Ono stronzo bylo nezbytné, aby fotograf při tehdejší malé citlivosti fotomateriálu mohl vůbec ostrý snímek provést. Při pohybu by postavy byly rozmazané. Pořadatelem akce byl  sportovní klub pražských Němců  Eisklub zu Prag, jehož spoluzakladatelem byl v roce 1868 fotograf František Fridrich. Ten ostatně jako světa znalý muž se snažil propagovat i další sportovní aktivity, zejména činnost veslařského klubu Regatta. Jedná se možná o vůbec nejstarší zimní fotografií ze sportovního prostředí  u nás.
    Vedle Střeleckého ostrova, zachyceného na snímku, bruslil prý Haines také v krytých prostorách Novoměstského divadla. V dobovém tisku však zmínka o takovém jistě neobyčejném vystoupení nebyla nalezena a je tudíž možné, že tvrzení patří do oblasti fabulací.
    Jackson Haines jako otec moderního krasobruslení má čestné místo v krasobruslařské síni slávy, kam byl uveden roku 1976. V jeho době bylo v Anglii a USA krasobruslení esteticky prosté. Haines jako tanečník však uvedl na led baletní prvky a doprovod hudby!  Narodil se v New Yorku roku 1840 a již roku 1864 o sobě prohlašoval, že je mistrem na ledě. V USA jeho styl nezaujal a proto přesídlil do Evropy a žil nějakou dobu ve Vídni, kde se jeho styl bruslení stal velmi populární. Zemřel na tuberkulózu ve Finsku v roce 1871 ve městě se současným názvem Kokkola.
    V češtině kdysi zdomácnělo slůvko ,,džeksny” (též jacksonky, džeksonky) , bruslařské boty, na nichž brusle byly přišroubováné k podrážkám. Takové vyrobil  jako první v roce 1865 právě Jackson Haines. Pojem se zařadil ke šlajfkám, halifaxkám  a kanadám a výraz  si již nikdo nespojoval s křestním jménem tohoto průkopníka krasobruslení.

Psáno pro časopis Reportér Magazín.
Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje.

František Fridrich, krasobruslař Jackson Haines v Praze, asi 1871 František Fridrich, krasobruslař Jackson Haines v Praze, asi 1871

Seznam čtení