Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Kudy nejrychleji?

V roce 2016 bylo autu 130 let. Dne 29. ledna 1886 Karl Benz požádal o patent na tříkolku poháněnou výhradně spalovacím motorem. V listopadu 1886 mu byl říšský patent číslo 37435a udělen.

Na snímku pánové bedlivě studují mapu. Jsou ve vojenském, takže  mohou evokovat různé myšlenky a nápady. Jde nicméně většinou o slavné a známé osobnosti: za volantem sedí sám  konstruktér Ferdinand Porsche, vedle něho sedí František Ferdinand d´Este, následník  trůnu. Za nimi je zleva ordonanční důstojník Ladislaus Rémy-Berzencovich a křídelní pobočník Karl Gelb von Siegesstern. Vedla auta za důstojníkem držícím mapu stojí arcivévoda Otto, bratr následníka trůnu. Mužem s černou páskou je arcivévoda Leopold Salvátor,  autor četných vynálezů zejména z oblasti vojenství. Například vynalezl pohon na všechna čtyři kola pro tažná dělostřelecká vozidla. Mírně bizarně vypadajícím vozidlem na snímku je benzínový elektromobil Löhner & Co., který má důstojné místo ve vývoji automobilů. Následníkovi trůnu se velmi zamlouval, ve svém deníku  s datem 12. září 1902 ho označil za zcela znamenitý a velmi rychlý. Označení ,,benzínový elektromobill” není žádný novotvar, dnes bychom ho označili jako hybrid. Mimochodem, Ferdinand Porsche, který se na vývoji auta na snímku podílel a který je znám nejvíce jako konstruktér populárního VW Brouka, se narodil u nás, ve Vratislavicích nad Nisou (3. září 1875). 

Snímek ze stejné situace,  ale z mírně odlišného úhlu, byl otištěn s uvedením klíčových zobrazených osobností v rakouském obrazovém magazínu Das interessante Blatt 25. září 1902. Jako autor fotografie  je tam uveden František Pavlík, švagr fotografa Rudolfa Brunera-Dvořáka. Propojenost lidí a osudů je někdy fascinující, stejně tak někdy fascinují historické fotografie a pocity, že ,,všechno tady už v nějaké formě bylo”. .Své by o tom mohl vyprávět Jára Cimrman, který v roce 2016 měl rovněž kulaté výročí. Kupodivu nepřidal ke svým vynálezům také své auto cimmanto (či zkráceně cimto), provozované se svým italským přítelem.

Psáno pro časopis Reportér Magazín.

Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje. 


Rudolf Bruner-Dvořák, Studování mapy na vojenském cvičení v západních Uhrách u Sasváru v září 1902 v  benzínovém elektromobilu Löhner & Co v září 1902. Rudolf Bruner-Dvořák, Studování mapy na vojenském cvičení v západních Uhrách u Sasváru v září 1902 v benzínovém elektromobilu Löhner & Co v září 1902.

Seznam čtení