Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Květen 1893 a lyžaři v Krkonoších

Zřejmě nejstarší známé lyžařská fotografie v českých zemích.

Pohlížíme na snímek lyžařů, podle výstroje pradávných. Z nápisu na rubu kartonu fotografie vyplývá, že jde o výlet lyžařů na cestě z Horní Branné do Jilemnice a to 7. května 1893. Okolo této zřejmě nejstarší známé fotografie českých lyžařů je docela napínavý příběh. Na jeho počátku jsou pochyby, zda datum uvedené na snímku není fikce. Sníh na uvedených místech o takovém vysokém jarním datu je totiž nepravděpodobný. Názor potvrzuje i ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici  Jan Luštinec: ,,Sníh se  v Horní Branné v květnu objevuje jen zcela výjimečně a nezůstává ležet. Pokud se zachytí, zůstává pouze na stromech či střechách, na prohřáté půdě taje, nedalo by se po něm jezdit. Jedná se zřejmě o snímek z února, nejpozději z března.”  Ale proč by si fotograf vymýšlel? Obrázek si udělal na památku pro sebe a přátele, nebyl určen jako senzace do novin. Tím uvedeným přesným datem chtěl něco zdůraznit. A nejrůznější anomálie nám říkají, že takřka vše je u proměn počasí možné. Obrátil jsem se proto na Český hydrometeorologický ústav, kde mi Libor Elleder řekl:,,Rok 1893 se proslavil velkým ledochodem na Vltavě v únoru.  Starý sníh u Jilemnice v těch nadmořských výškách určitě nebyl. Navíc ten rok v březnu i dubnu bylo teplo, dokonce i přes 20°C a spíš sucho. Dokládají to i kroniky.  6. května a 7. května se však náhle prudce ochladilo,  i v Praze bylo kolem 5 °C, slušně pršelo, cca 11 mm… Na čerstvém sněhu se mohla podniknout příležitostná akce tak říkajíc na památku…”. Dávný fotograf tedy nelhal a nepřeháněl. Nezvyklá událost se na památku musela zvěčnit a datum na karton fotograf napsal, aby zdůraznil její výjimečnost.

Psáno pro časopis Reportér Magazín.
Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje.

Neznámý autor: Společnost brannských lyžařů na výletě  z Horní Branné do Jilemnice 7. května 1893 Neznámý autor: Společnost brannských lyžařů na výletě z Horní Branné do Jilemnice 7. května 1893

Seznam čtení