Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Na pivu v Uhrách roku 1908

Odpočinek u hospůdky během manévrů.

Fotografie Rudolfa Brunera-Dvořáka působí jako z jiného světa, nebo z filmu.  Je úžasná zachycením děje, lépe řečeno dějů. Před divákem se totiž odvíjí paralelně několik navzájem nesouvisejících dějů, které fotograf zcela jistě nezrežíroval. Dva vesničané debatují, co se kolem nich děje a možná hodnotí kvality koně, vedle kterého je bicykl. I ten je možná vojenský. Důstojník od dragounů tvoří jednu z dominant snímku. Jakoby nevěřícně pozoruje pány s mapou, kterou jeho kolegové studují nad stolem s nedopitým pivem. Je urostlý, statný, důležitý, skoro se zdá, že jako jediný pro fotografa pyšně pózuje. Za ním, mimo pásmo ostrosti, mu ordonanc (=vojenský sluha) drží koně. Pány s mapou pozoruje důstojník s páskou Červeného kříže  Ve dveřích na ruch shlíží majitel podniku s manželkou, hospodskému v bílém plášti cosi vykládají příslušníci místní klientely, což poslouchá i jeho malá dcera. Nápis Pivo je vedle češtiny samozřejmě také maďarsky a neméně samozřejmě německy. Kromě trojice s mapami žádný z uniformovaných neprojevuje přímou souvislost s těmi dalšími. Zdravotník  hledí spíš na psa, sedící vedle něho si možná ubaluje retko. Šavličku u boku. Další uniformovaný na pravém kraji snímku muž hledí někam úplně mimo, ten na levém doslova utíká ze záběru, jak je rozostřený. Každý z jednotlivců nebo dvojic si hledí svého, ostatní nevnímá. Nějak podobně vidí svět  část soudobého dokumentu. Na manévrech se bojující strany od sebe odlišovaly viditelnými znaky. Můžeme předpokládat, že na snímku jsou protivníci, příslušníci strany světlé pásky i strany tmavé pásky… Negativ na skle je formátu  18 x 24 cm. 

Nevíme, kde se hospůdka z obrázku nacházela. Patrně to bylo někde u Veszprému v září 1908. Fotograf Rudolf Bruner-Dvořák jen na těchto manévrech vytvořil na tři stovky snímků, tento má číslo 254. Září bylo mimochodem pro každoroční konání manévrů c. k. monarchie ideální, protože se sklidilo, pole byla volné, nebyla  ještě zima, bývalo celkem stálé počasí, ještě dobrá viditelnost…

Psáno pro Reportér Magazín.

Originání negatiiv se nachází ve Sbírce Scheufler a jeho užití, včetně stažení, je možné jen po souhlasu majitele a uvedení zdroje.

Rudolf Bruner-Dvořák, odpočinek před hospodou během manévrů u Veszprému, 1908. Rudolf Bruner-Dvořák, odpočinek před hospodou během manévrů u Veszprému, 1908.

Seznam čtení