Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Pařížské nádraží roku 1900

Cesta vlakem na Světovou výstavu.

Impozantní fotografie nádraží v Paříži má připomenout, že dne 15. dubna roku 1900 byla ve francouzské metropoli zahájena Světová výstava. Výstava byla příležitostí k cestě do Paříže mnoha českých fotografů, z nichž Rudolf Bruner-Dvořák a František Krátký vydali z této akce cykly snímků. V Paříži tehdy pobýval a fotografoval také Alfons Mucha, jehož jméno je spojeno s výstavním pavilonem Bosny a Hercegoviny. V rámci Světové výstavy se konaly také  II. letní olympijské hry, na nichž zaznamenali úspěch také sportovci z českých zemí (František Janda-Suk - stříbrná medaile, Hedviga Rosenbaum - dvě zlaté v tenisu). Návštěvnicky i finančně velice úspěšná výstava zanechala do dnešní doby některé stavby, včetně první linky metra. Poprvé se na ní prezentoval například zvukový film a eskalátor.
    Významné místo na výstavě měla také fotografie, která měla samostatnou expozici v pavilónu osvěty. Prezentovala se na ní vedle snímků profesionálů a amatérů z 27 zemí také fotografická technika a fotochemie. S výjimkou  vědecké fotografie, která byla  na ploše 50 metrů čtverečních, se za použitou vystavenou plochu muselo platit. Největší byla fotografická expozice Francie, fotografie z českých zemí byla součástí expozice Rakousko-Uherska. V expozici Německa byl mj. čtyřmetrový snímek císařské rodiny. Je zajímavé, že nejvíce oceňována byla na výstavě díla fotoamatérů, ostatně i Klub fotografů amatérů  v Praze tam získal stříbrnou medaili. Z českých fotografických profesionálů získali zlatou medaili Jan Vilím a firma Husník & Häusler, stříbrnou Jan Langhans.

Psáno pro časopis Reportér Magazín.
Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje.

František Krátký, nádraží v Paříži v době Světové výstavy, 1900 František Krátký, nádraží v Paříži v době Světové výstavy, 1900

Seznam čtení