Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Pierot na šibřinkách

Pojďte šibřit v masce na šibřinky!

Muž v bílých šatech s nápadnými ohromnými knoflíky bývá Pierot.  Jako postava z francouzského lidového divadla  mívá široký bílý baret,  zde však pokrývka hlavy do špičky připomíná spíše čapky trpaslíků. Klečí před svou milovanou, ona stojí nad ním. Jako v lidovém divadle tu vystupuje v roli zhrzeného milovníka, jehož cit není opětován. Tváří se toužebně, ona se vztyčeným ukazováčkem klade nějaké podmínky, on na ně reaguje zaraženě až ulekaně. Nejde o žádné profesionální herce, jen o záznam legrace v ateliéru fotografa. K bližšímu pochopení pomáhá popiska na rubu snímku, kde čteme: 1. 2. 1914 Šibřinky Roudnice. Půvabné slovo ,,šibřinky”  označovalo maškarní plesy původně jen příslušníků Sokola, přičemž první takto pojmenovaný ples zorganizoval spoluzakladatel Sokola Jindřich Fügner 25. února roku 1865. Pojmenování prý převzal z Jungmannova slovníku, kde se psalo, že šibřinky jsou frašky, šašky a žerty. ,,Šibřiti“ znamenalo tropit si žerty. Sloveso šibřit už neřekne nikdo, spíš řekne dělat si prču, šibřinky jako označení ,,masopustní maškarní zábavy  s určitým tematickým rázem” (Spisovný slovník jazyka českého, 1989) se však drží.  Mnohé výrazy stejně jako fotografie se starými záběry odcházejí do zapomění. Tady slovo šibřinky ovšem  krásně koresponduje se zábavným obsahem snímku. Odmítnutí nápadníka  představuje sice vážný úkon, ale také může být zábavná fraškou, kterou netřeba brát vážně, protože život jde dál. Možná i tohle  chtěl pamětní snímek na šibřinky naznačit.  Dvojice si zkrátka na večer připravila maškarní kostým  a druhý den v něm zašla zvěčnit se na památku k fotografovi. Oblečení dívky na rozdíl od Pierota je méně jednoznačné, může sice připomínat Kolombínu z Commedia dell’arte mající původ v renesanční Itálii, ale tam jako služka bývala oblečená do záplatovaných šatů. Oblečení dívky na fotografii může dokonce vzdáleně připomenout skotský kilt, ale ten až na výjimky nosili muži… Dívka svým oblečením tedy působí jako směsice různých prvků a odbornice na historickou módu by je možná rozkrývala s potěšením. Každopádně žertovný obrázek ze šibřinek v nadsázce ukazuje prostoupení česko-německo-francouzsko-italsko-skotských(?) prvků.  Ani jeden z dvojice netuší, že za pár měsíců chlapce odvedou do Velké války.

Psáno pro časopis Reportér Magazín.
Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje.

Antonín Schilder, Pierot na šibřinkách v Roudnici, 1. února 1914, kabinetka Antonín Schilder, Pierot na šibřinkách v Roudnici, 1. února 1914, kabinetka

Seznam čtení