Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Pramen Labe

Oficiální počátek Labe a dávní turisté

Díváme se na skupinku lidí u jakési jámy, u níž je tyč s praporkem a cedulí. Když obrázek zvětšíme, vyluštíme nápis Elbebrunnen - pramen Labe.  Uvedeno je to pouze  německy, ostatně i počátky turistiky v Krkonoších souvisely s německým živlem. Jakým jazykem mluvili pánové a dámy na snímku nikdy nezjistíme, ale nápisu a symbolice místa zcela jistě rozuměli. Proto sem do výšin putovali, i když dlouhé sukně a botky na horský terén nebyly úplně nejvhodnější. Jak by se řeklo dnes: neměli vhodné ,,outdorové" vybavení. Kráčel fotograf se svým objemným zavazadlem s nimi, nebo číhal na místě? Mezi skupinkou a fotografem ale zjevně nastala domluva, protože mu poutníci poslušně zapózovali a dávali najevo ochutnávku Labe přímo od pramene. Kus dál je improvizovaný přístřešek, kam se mohli schovat před náhlou nepohodou. Byli vysoko, v nadmořské výšce kolem 1 387 m. Jak naznačuje úprava cesty i samotní poutníci, již před 140 lety šlo o magické místo, které patřilo  nejvyhledávanějším cílům krkonošských vycházek z české strany.
    Místo na Labské louce jako  oficiální počátek Labe posvětil biskup královéhradecký Jan František Kryštof z Talmberka 19. září 1684. O 200 let později se požehnání opakovalo a k tomu se studánka vyzdila a a upravilo okolí, což vidíme na druhém historickém snímku. Ve skutečnost Labe pramení zcela neokázale v rašeliništi ještě kousek výše od turisty uctívané studánky. Symbolické místo je od skutečného prameniště vzdálené asi 200 metrů. K vyzděnému ,,prameni” postupně přibývala možnost posezení. A symbolika místa byla dovršena kamennou stěnou, která od roku 1968 vyobrazuje znaky 26 významných měst, jimiž Labe cestou k moři protéká. Najdeme tu dnes i pamětní  desky, související s připomenutím české organizované turistiky i  sochu alegorie vody. Magické místo počátku naší největší řeky poněkud zatraktivnilo.  Můžeme srovnávat a v duchu si vybírat, jakému obrázku bychom dali přednost. Jedním z cílů fotografie je být upomínkou, která má vést k budoucímu srovnávání.

Psáno pro časopis Reportér Magazín.
Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje.

František Krátký, turisté u pramene Labe, před 1884 František Krátký, turisté u pramene Labe, před 1884

Seznam čtení