Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Pražský pepík

Snímek ze série Pražské typy.

Portrétní fotografie dvojice skýtá zvláštní dojem: za postavou muže cítíme okázalé frajerství, v postoji a výrazu ženy můžeme zas číst hrdost, že stojí vedle takového pěkného partnera. Postoj muže současně vyjadřuje jistou povýšenost a spokojenost se sebou a svou rolí. Je pravděpodobné, že svou přezíravost světem ještě více zdůraznil kvůli fotografovi. Tím mohl být Zikmund Reach, známý pražský antikvář, který sám také fotografoval, ale zároveň využíval snímků mnoha jiných fotografů. Zvlášť oblíbenou byla jeho série Pražské typy, v níž zájemce mohl nalézt nejrůznější pražské figurky. Byl v ní PPP, Pražský prorok povětrnosti, vlastním jménem Antonín Fiala. Živil se prodejem lístečků s předpovědí počasí na příští den a své předpovědi prodával zejména po hospodách.  V sérii Pražské typy je i muž nazývaný Ferda-Sirky-Evropa, preclíkář Ježíšek, nebo i tenhle neznámý frajer.  Ve své době mu nejspíš mohli říkat pražský nebo žižkovský pepík. Taky těžká váha, těžká pára, pražská fláma, frája, těžkej frajer, libovej frajer… Zkrátka šlo o označení svérázného velkoměstského typu z dolní části společnosti, nápadného svým oblečením, chováním, řečí. Několik takových týpků bylo k vidění  v seriálu Hříšní lidé města pražského. V současnosti můžeme k tomto typu dodat bezpočet dalších podobných označení, neboť nová doba rodí nová přirovnání. A nové typy a subkultury. Výraz pražský pepík asi úplně nezapadl, protože stále si můžeme v půjčovně zapůjčit karnevalou masku nazvanou Pražský Pepík.
    Proč tato fotografie vznikla je asi zřejmé. Fotografa typický  zjev frajera pepíka a jeho frajerky zaujal, oslovil je, oni mu zapózovali, fotograf se jim možná odměnil drobným penízem. Možná slíbil dodání fotky na památku. Tipoval bych, že peníze  ale  tento lidový švihák nechtěl, protože měl svou hrdost. Spíš je zajímavé, kdo a proč si podobné fotografie s typy kupoval? A dokonce je pak někomu poslal poštou. Proč vlastně, jako bizarní pozdrav z Prahy? Snímek má totiž formát pohlednice, jde ale o pravou fotografie, nikoli tisk, ale fotopapír má upravenou zadní stranou s místy pro adresu a známku. Život fotografie a její posunutý účel bývá mnohdy ještě zajímavější, než samotná fotka.

Psáno pro časopis Reportér Magazín.
Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje.

Zikmund Reach, Pražský pepík, kolem 1910? Zikmund Reach, Pražský pepík, kolem 1910?

Seznam čtení