Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Setkání ve Štramberku

Bosá, s dítětem za ruku, těhotná, neprovdaná, protože bez šátku, nenaznačuje se tu nějaký tajemný příběh?

Líbí se mi srovnávat současné a historické pohledy, hledat místo, kde asi fotograf v dávnější minulosti stál a odvozovat, jaký asi musel při předpokládaném formátu negativu použít objektiv, aby měl se současností srovnatelný úhel záběru. Zkoumání fotografických parametrů je už asi profesionální deformace fotografa, ale srovnávat dějiny místa z fotografií je ještě zajímavější a může mít všeobecnou platnost pro historii naší země. Mimoděk totiž zkoumáme, co se v místě vlastně odehrálo mezi těmi dvěma záběry a to bývá někdy nesmírně poučné, občas zábavné, ale taky často smutné. Nalézt stanoviště fotografa starého záběru se občas taky vůbec nepodaří. Fotograf František Krátký svůj snímek nazval:  Ulička ve Štramberku a pozitiv byl okopírován obráceně. Proto jsem v půvabném Štramberku místo záběru původně nenašel. Podařilo se to díky internetu a spolupráci laskavých lidí.   
    Co si asi ženy povídají? Probírají výchovu a zdraví dětí? Ta se šátkem a dítětem v náručí má asi větší zkušenosti. Ta bosá prostovlasá s děťátkem za ruku působí na svou dobu nezvykle. Aby žena s dítětem chodila s nepokrytou hlavou nebylo na venkově koncem předminulého století vskutku  ještě běžné. Vdané ženy, nejen z venkova, ale i dělnice z předměstí, nosily šátky, městská dáma zas nevyšla na ulici bez klobouku. Můžeme tedy usuzovat, že zobrazená dívka bez šátku na hlavě není vdaná. Možná vede za ruku mnohem mladšího sourozence, její vystouplé  bříško však naznačuje, že je asi těhotná. Bosá, s bosím dítětem za ruku, těhotná, neprovdaná, protože bez šátku, nenaznačuje se tady nějaký tajemný příběh? A nebo zkrátka byla městsky emancipovaná a programově chtěla odvrhnout staré předsudky a příkazy a žít a oblékat se po svém? Tento pohled je současníkům blízký. Jak to tehdy bylo, se už asi nedozvíme. Ostatně i mladí kluci mají pokrývky hlavy, i tohle bylo normální. I když v případě beranice za horka asi ne moc praktické. Obecně měla pokrývka hlavy především ochrannou funkci před klimatickými podmínkami, v létě chránila před ostrým sluníčkem a při práci potem z  čela, v zimě před chladem. Děti sledují  fotografa, ženy dělají, jako by tam nebyl. Možná se tak s fotografem dohodly, že si jako budou povídat, aby snímek vypadal přirozeněji.

Psáno pro časopis Reportér Magazín.
Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje.

Fr. Krátký:  Dolní ulici a dům Na ostrově ve Štramberku, kolem 1888   Fr. Krátký: Dolní ulici a dům Na ostrově ve Štramberku, kolem 1888

Seznam čtení