Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Skijöring

Sport v v St. Moritz kolem 1906

Záběr  uhánějícího muže s lyžemi na nohou a taženého koněm vznikl ve švýcarském St. Moritz, oblíbeném zimním letovisku aristokracie. Rád tam zajížděl i  fotograf Rudolf Bruner-Dvořák, někdy sám, častěji však jako fotograf doprovázející Františka Ferdinanda d`Este. Ten v St. Moritz  trávil část zimy s rodinou v letech 1907 - 1909. A také tam bruslil, což dokládají snímky následníka císaře na bruslích s dětmi. Skijöring jistě znal, vždyť se tam běžně provozoval, koně měl  rád, a nelze vyloučit, že tak i sportoval. Bohužel takový snímek -zatím- není znám. 

   Na našem snímku se kůň jednou nohou dotýká  země, neletí, ale i tak je zřejmé, že pádí velmi rychle. Jeho zachycení může připomenout legendární sázku, zda kůň ve cvalu má všechny nohy ve vzduchu, či zda se občas alespoň jednou nedotýká země, kterou měl fotografickým důkazem rozsoudit  Eadweard Muybridge. Dokázal, že občas občas letí ve vzduchu! Aby fotograf Rudolf Bruner-Dvořák mohl rychlého koně a jezdce zachytit ostře, což se v epoše c. k. monarchie považovalo za samozřejmou profesionální ctnost, musel zvýšit citlivost svých fotografických desek. Ty běžné komerční dosahovaly maximálně dnešních ISO 25. Recept na individuální zvyšování citlivosti fotomateriálů si někdy fotografové uschovávali jako rodinné či firemní tajemství, děděné spolu s přístroji z otce na syna. S krátkými časy u fotografických přístrojů již takový problém nebyl,  začátkem 20. století se již mohlo dosáhnout 1/1000 sekundy i časů kratších.

   Tažení soby na lyžích využívali už před staletími Laponci. Samotné slovo pochází z norštiny od skikjøring ve smyslu řízení na lyžích. Tažení lyžaře koněm nebo i psem se ujalo a jde o nádherný  zimní sport, spojující ušlechtilost a krásu zvířete s opojením z rychlosti a adrenalinem ze sněhu a pohybu. Onu krásu zvířete poněkud postrádá forma tažení lyžaře sněhovým skútrem, což je také jedna ze současných forem. Pokud se o skijöringu píše jako o novém a moderním, je to sport, který je tu jako mnoho jiných již více než 100 let…  

Psáno pro časopis Reportér Magazín.

Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje. 


Rudolf Bruner-Dvořák: Skijöring v St. Moritz, kolem 1906 Rudolf Bruner-Dvořák: Skijöring v St. Moritz, kolem 1906

Seznam čtení