Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Švédská kaple v Opavě

Lidé před kaplí pozorují fotografa a pózují

Snímek významné opavské památky má silný sociální náboj. I když kvůli sociálnímu soucítění  fotografie určitě nevznikla, cítíme, že postavy lidí přitahují naši pozornost mnohem více než samotná stavba. Bez lidí by zobrazení kaple vypadalo asi dost fádně. Fotograf si toho byl vědom a snažil se tudíž lidi do záběru získat. Jak to dělal, můžeme spekulovat. Již sám fakt, že rozbalil na místě své fotografické nádobíčko se stativem a fotopřístroj s jeptiškou - černou plachtou, jíž se zčásti zahalil, přitahovalo pozornost. Došlo ke srocení kluků  a dalších zvědavců. Fotograf je poté oslovil  ve stylu Vy se postavte sem, vy tam, nápadné dámy umístil  doprostřed a kompozice ze života Opavy před Švédskou kaplí byla připravena. Lidé byli doslova zvěčněni!
    Stafáž v popředí fotograf potřeboval i proto, aby získal patřičný prostorový efekt, protože fotografoval na formát stereo. Výsledný obrázek se prohlížel stereoprohlížečkou. Divák v ní obdivoval jedinečný doklad gotické cihlové architektury  postavený na půdorysu oktogonu, k němuž možná inspiroval kostel sv. Karla v Praze. V době vzniku fotografie byla existence kaple  již ohrožena, čas a požár se na ní podepsal a možná to vše fotograf František Krátký chtěl svým snímkem naznačit. Kdy přesně záběr exponoval není zřejmé, možná by to upřesnil místní znalec architektury,  ale každopádně patří k těm Krátkého nejstarším exteriérovým snímkům. Má totiž velmi nízké číslo, jimiž  Krátký své záběry označoval. Prezentujeme jednu polovinu stereosnímku, který pro výstavu Třetí rozměr staré Opavyz přelomu let 2016 /17  byl digitálně vyčištěn. Zastávám názor, že fotografie má nárok na svůj původní lesk a že starý fotograf by svůj obrázek také neprezentoval s prasklinami a škrábanci a že citlivé vyčištění je výrazem úcty k práci fotografů. Samozřejmě retuš nijak nesmí změnit charakter původního snímku. Věřme, že v nulách a jedničkách obraz vydrží vskutku na věčné časy…

Psáno pro časopis Reportér Magazín.
Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje.

František Krátký, před kaplí svatého Kříže v Opavě, před 1887 František Krátký, před kaplí svatého Kříže v Opavě, před 1887

Seznam čtení