Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Voroplavba s fotografem

Dokument fotografa na voru , pohled po proudu Otavy

Fotograf stál na vorových pramenech, pod nohama mu šplouchala voda a možná občas zabalancoval na kluzké zakulacené ploše pokácených svázaných kmenů. Nefotil z bezpečí výšky nějakého mostu, zúčastnil se plavby spolu s dalšími pány, kteří podle oblečení nebyli žádnými voraři, jimž se tehdy říkalo plavci.  Snímek z voru ukazuje dvě společenské vrstvy svorně pospolu, jak dva bosé plavce, tak obuté muže v oblecích.  Být bosky bylo ostatně na voru praktičtější, než si stále máčet boty. Záběr oživuje dítě, jehož společenský statut není jasný, ale nejspíš ho vzal ,,taťka na výlet” a tím otcem byl asi některý z obutých pánů. Kdo jsou ti muži a co na voru dělají, není jasné. Autorem záběru byl Eduard Petrák, významný fotoamatér, rodák z Branné u Jilemnice. V Krkonoších také působil jako  učitel, než odešel učit do Prahy. Oblíbil si stereofotografie a ostatně i náš snímek je půlkou z dvojice. Byl členem Klubu fotografů amatérů. Pokud by muži měli fotoaparáty, šlo by o kolegy z klubu, ale žádné bedýnky po boku nevidíme. Nabízí se, že šlo spíše o kolegy z učitelského sboru, nebo zkrátka nějaké přátele. Pozval  je na ,,zážitkový výlet”, aby na vlastní kůži okusili, jako to je plavit se  na voru. Mají běžné vycházkové oblečení, jeden z nich si chrání hlavu tropickou helmou. Cestují na prvním z vorů, zvaném předák, nebo také vrátenskej vor. Na jeho levé straně vidíme veslo, které obsluhoval vrátný - kapitán plavby. Ten také musel  mít u sebe při plavbě vrátenský patent, který dostal po složení zkoušek. Na pravé straně byl další člen posádky, který se zde dívá do záběru.Fotograf byl na druhém z vorů, zvaném slabák, nebo pacholčí vor. Na něm bývala kuchyně s ohništěm a protisměrné veslo „opačina“. Na slabáku bývalo také označení majitele a vrátného.  Třetí vor byl „šrekovej“ – na něm byla jedna z brzd, dlouhá kláda zapouštěná kolmo do dna řeky. Poslední vor se jmenoval zadák a byl opatřen jedním veslem nebo kormidlem. Povolání plavců bylo velmi náročné, byla to tvrdá práce, ne nějaký ,,adrenalinový sport”, servírovaný  zpohodlnělým potomkům. Záběr nemá popisek a k označení místa pomohl Vojtěch Pavelčík, znalec historických záběrů vodních toků. 

Psáno pro časopis Reportér Magazín.

Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje. 



Eduard Petrák, Plavba na voru na Jistci na Otavě, kolem 1893, polovina stereofotografie Eduard Petrák, Plavba na voru na Jistci na Otavě, kolem 1893, polovina stereofotografie

Seznam čtení