Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Výlet na saních

Turisté na rohačkách cestou z Petrovy boudy do Špindlerova mlýna, vpravo Jaroslav Rössler-Ořovský

Náš snímek nalezneme v 6. čísle prvního ročníku časopisu Český svět, rok poté,  co jej Rudolf Bruner-Dvořák vytvořil. Mělo asi jít primárně o upomínkový obrázek,  proto všichni trpělivě pózují a čekají, až ,,vyletí ptáček”. V pozici pro Rudolfa Brunera-Dvořáka netypické, protože on měl  rád pohyb, momentky. Zima aktérům jistě nebyla, expozice i při pošmourném počasí netrvala déle než půlsekundu. Možná šlo o výlet trojice v kožiších zahalených dam, tří přítelkyň, doprovázených dvěma lyžníky. Muži v rohačkách, celkem lehce a prakticky odění, byli ovladatelé saní, jejich řidiči… Saně s mohutnými rohy byly dopravním prostředkem a posléze i turistickou atrakcí.  Osoby v saních nepoznáváme s výjimkou jediné, na posledních  rohačkách sedí totiž tehdejší manželka Jaroslava Rösslera-Ořovského.  Ten se zasloužil o zavedení řady sportů v českých zemích, spolupracoval při zakládání četných sportovních klubů a spolu s další legendární postavou Jiřím Guthem-Jarkovským má zásluhu na prezentaci českých sportovců na  olympijských hrách. Legendárním se stal jeho zkušební sjezd na lyžích, který  spolu s bratrem vykonal v noci z 5. na 6. ledna 1887 na zasněženém Václavském náměstí v Praze.

Také fotograf Rudolf Bruner-Dvořák patřil k těm, kteří byli rádi průkopníky nových věcí. Byl prvním profesionálním fotografem, který jezdil z Prahy do Krkonoš fotografovat zimní sporty a jako průkopník fotografické reportáže patřil k prvním fotografům, kteří pravidelně publikovali v časopisech.  Zimní sporty zaujaly ovšem i některé místní krkonošské fotografy, kteří na rozdíl od Brunera-Dvořáka se živili převážně zakázkovým portrétem. Z českých profesionálů éry monarchie v Krkonoších můžeme  jmenovat Josefa Hladíka a Františka Hanuše z Vysoké nad Jizerou a Hynka Bedrníka v Jilemnici, kde jako průkopník lyžování byl spoluzakladatelem lyžařského klubu. Z prvních fotoamatérů zejména Eduarda Petráka a Josefa Vejnara,  lékaře v Jilemnici, který stál ve vedení nebo byl členem mnoha spolků, včetně Českého krkonošského spolku Ski v Jilemnici. Právě on fotografoval první mezinárodní závody na lyžích v českých zemích 21. února 1897.

Psáno pro časopis Reportér Magazín.

Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje. 

R. Bruner-Dvořák, turisté  cestou z Petrovy boudy do Špindlerova mlýna, vpravo Jaroslav Rössler-Ořovský. 31. března 1903 R. Bruner-Dvořák, turisté cestou z Petrovy boudy do Špindlerova mlýna, vpravo Jaroslav Rössler-Ořovský. 31. března 1903

Seznam čtení