Historické fotografie převážně z doby do roku 1918 z mnoha zemí a různých žánrů. Většina pochází z originálů Sbírky Scheufler, která má na 30 000 snímků a postupně se digitalizuje. Data nebo digitální tisky možno objednat e-mailem.

Snímky v elektronické podobě poskytujeme pouze firemním klientům a institucím na základě objednávky s fakturačními údaji, u větších souborů - a pokud nejde o jednorázové užití - na základě licenční smlouvy. 

Při poptávce fotografií uveďte prosím následující údaje: předpokládanou velikost snímků v tisku (buď jako formát A4, A3, atd. nebo velikost delší strany v centimetrech), rozlišení (počet obrazových bodů na palec - dpi), pro jaký účel hodláte snímek/-ky užít (kalendář, výstava, výzdoba interiéru, otištění v knize, časopise, ...), termín dodání. Urychlíte tím vyřízení vaší objednávky.

Snímky zdarma neposkytujeme ani pro tzv. nekomerční účely. Děkujeme za pochopení.

František Josef I. - fotografie

Císaře v různých rolích zachycovali fotografové v ateliéru  i exteriéru, kde zaujmou zejména momentky Brunera-Dvořáka.

Během svého dlouhého panování zažil František Josef I. zásadní proměny fotografie. Na počátku byl zpodobněn na unikátní daguerrotypii, poté na vizitce šířené v mnoha exemplářích a od konce století byl mnohokrát zachycen fotografy takřka reportážním způsobem. Na počátku byla expozice v řádu minut, ke konci životní pouti v řádu zlomků sekund.
Na portrétních vizitkách se na počátku šířily i litografické reprodukce a vzácně byly některé vizitkové portréty s císařem také kolorované. Většina ateliérových portrétních snímků pocházela z vídeňských fotoateliérů. Jsou charakteristickou ukázkou toho, čemu můžeme říkat "demokratizace podobizny", neboť panovník nebo jeho choť jsou zachyceni vpodstatě civilním způsobem. Jen odění a řády naznačují jistou mimořádnost.
Snímky z různých událostí, na nichž císaře v našem souboru od roku 1891 zachycoval zejména Rudolf Bruner-Dvořák, působí vesměs nearanžovaně. Jen málokdy je naznačeno, že císař fotografa vnímá nebo mu dokonce pózuje (poslední snímek na koni). Na mnoha záběrech, vytvářených na skleněné negativy vesměs formátu 18 x 24 cm, můžeme obdivovat fotografovu nevšední pohotovost mnohdy v obtížných realizačních podminkách i mimořádný cit pro kompozici. Prezentace z fotoarchivu byla uložena  na web 21. 11. 2006 a doplněna 21.11.2016, kdy  uplynulo od úmrtí Františka Josefa I. 1000 let.

Všechny dobové originály pocházejí ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení,  je možné jen po souhlasu majitele a uvedení zdroje.

Náměty abecedně