Historické fotografie převážně z doby do roku 1918 z mnoha zemí a různých žánrů. Většina pochází z originálů Sbírky Scheufler, která má na 30 000 snímků a postupně se digitalizuje. Data nebo digitální tisky možno objednat e-mailem.

Snímky v elektronické podobě poskytujeme pouze firemním klientům a institucím na základě objednávky s fakturačními údaji, u větších souborů - a pokud nejde o jednorázové užití - na základě licenční smlouvy. 

Při poptávce fotografií uveďte prosím následující údaje: předpokládanou velikost snímků v tisku (buď jako formát A4, A3, atd. nebo velikost delší strany v centimetrech), rozlišení (počet obrazových bodů na palec - dpi), pro jaký účel hodláte snímek/-ky užít (kalendář, výstava, výzdoba interiéru, otištění v knize, časopise, ...), termín dodání. Urychlíte tím vyřízení vaší objednávky.

Snímky zdarma neposkytujeme ani pro tzv. nekomerční účely. Děkujeme za pochopení.

Krkonoše - historické fotografie

Nejvyšší české hory lákaly mnohé fotografy z ciziny, v žádné jiné krajině v českých zemích se nevystřídalo tolik profesionálních fotografů.

Krkonoše byly a jsou velké fotografické téma. Jejich krása přitahovala již umělce romantismu a pro fotografy byly po Praze a lázeňských městech Karlovy Vary a a Teplice tím nejstarším regionem zájmu. Do Krkonoš putovali fotografové domácí i cizí, přičemž ti domácí mluvili jak česky, tak německy.
Podle dosavadního stupně poznání pořídil nejstarší fotografický soubor Krkonoš francouzský fotograf Adolphe Braun v letech 1858 - 1862. Následoval cyklus mnoha desítek stereofotografií z let 1863 - 1866 drážďanského fotografa Hermanna Krone, vůbec nejvýznamnější osobnosti německé fotografie 19. století. Vůbec nejpilnějším fotografem v Krkonoších byl v letech 1874 - 1885 Robert Halm, fotograf v Žitavě, v Hermsdorfu a Zhořelci. V letech 1882-83 v Krkonoších hojně fotografoval Jindřich Eckert, zakladatel tradice české krajinářské fotografie. V 80. letech 19. století zde začal putovat s fotoaparátem také František Krátký a z významných portrétistů Jan Langhans z Prahy a H. C. Kosel z Vídně.
90. léta předminulého století přinesla další vzrůst zájmu o nejvyšší české hory, u nichž se začala oceňovat i jejich zimní krása. Novým momentem se stala fotografická dokumentace zimních sportů, v níž vynikl zejména Rudolf Bruner-Dvořák, průkopník fotoreportáže v českých zemích. Zimní sporty zaujaly i některé místní fotografy, z nichž nejvýznamnějším profesionálním autorem byl Hynek Bedrník, od roku 1894 majitel portrétního ateliéru v Jilemnici. Přibývalo fotografů ze Saska, Slezska i vzdáleného Berlína a také amatérů, z nichž dosáhl největší proslulosti Jaroslav Feyfar, lékař z Jilemnice.

Více informací o fotografech Krkonoš ke stažení zde.

Dobové originály snímků jsou uloženy ve Sbírce Scheufler. Jejich užití  (včetně stažení) je možné jen po souhlasu majitele a uvdení zdroje.

A. C. Pitzek: Stará Obří bouda, 1876, A. C. Pitzek: Stará Obří bouda, 1876, - polovina stereofotografie. V Průvodci z roku 1901 se psalo, že tu může přespat v dobrých podmínkách více než 100 hostů najednou!

Náměty abecedně