Historické fotografie převážně z doby do roku 1918 z mnoha zemí a různých žánrů. Většina pochází z originálů Sbírky Scheufler, která má na 30 000 snímků a postupně se digitalizuje. Data nebo digitální tisky možno objednat e-mailem.

Snímky v elektronické podobě poskytujeme pouze firemním klientům a institucím na základě objednávky s fakturačními údaji, u větších souborů - a pokud nejde o jednorázové užití - na základě licenční smlouvy. 

Při poptávce fotografií uveďte prosím následující údaje: předpokládanou velikost snímků v tisku (buď jako formát A4, A3, atd. nebo velikost delší strany v centimetrech), rozlišení (počet obrazových bodů na palec - dpi), pro jaký účel hodláte snímek/-ky užít (kalendář, výstava, výzdoba interiéru, otištění v knize, časopise, ...), termín dodání. Urychlíte tím vyřízení vaší objednávky.

Snímky zdarma neposkytujeme ani pro tzv. nekomerční účely. Děkujeme za pochopení.

Pomník Radeckého

Pomník maršálka Radeckého v Praze

Pomník českého šlechtice a rakouského maršálka Jana Josefa Václava hraběte Radeckého z Radče (1766-1858) byl postaven v roce 1858 na tehdejším Radeckého náměstí. Návrh malíře  Christiana Rubena realizovali sochaři Josef a Emanuel Maxové, Josef sochy vojáků, Emanuel vlastní sochu maršálka. Odlit byl v Normiberku.
Pomník představuje šlechtice, považovaného za jednoho z nejlepších vojevůdců 19. století, rozkročeného na kruhovém štítě, neseném sedmi představiteli vojsk monarchie (dělostřelec Čech, dobrovolník z Tyrol, myslivec, husar, námořník, hulán a jihoslovanský serežan). Vojevůdce má maršálskou hůl a vítězný prapor z válek o Lombardii. Odhalení pomníku fotografoval Wilhelm Rupp; originál tohoto snímku mi však není znám. Pomník jako dominanta dolní části dnešního Malostranského náměstí byl s oblibou fotografován a je zajímavé porovnávat různé stanoviště fotografů k jeho výstižnému  zachycení.
Po převratu v roce 1918 byl pomník zahalen a koncem roku 1919 rozebrán. Žulový podstavec se čtyřmi bronzovými tabulkami se lokalitou bitev (Verona, Vicenza, Custozza, Novara) byl zničen, samotná bronzová část byla přenesena do lapidária Národního muzea, kde je dodnes.

Dobové originály pocházejí ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímků, včetně stažení, je možné jen po souhlasu majitele a s uvedením zdroje.

Anonym, prodejce Karl André: pomník Radeckého kolem 1859. Anonym, prodejce Karl André: pomník Radeckého kolem 1859. - Po snímku z odhalení pomníku patrně druhý nejstarší záběr. Snímek má četné retušérské zásahy, pomník září novotou.

Náměty abecedně