Historické fotografie převážně z doby do roku 1918 z mnoha zemí a různých žánrů. Většina pochází z originálů Sbírky Scheufler, která má na 30 000 snímků a postupně se digitalizuje. Data nebo digitální tisky možno objednat e-mailem.

Snímky v elektronické podobě poskytujeme pouze firemním klientům a institucím na základě objednávky s fakturačními údaji, u větších souborů - a pokud nejde o jednorázové užití - na základě licenční smlouvy. 

Při poptávce fotografií uveďte prosím následující údaje: předpokládanou velikost snímků v tisku (buď jako formát A4, A3, atd. nebo velikost delší strany v centimetrech), rozlišení (počet obrazových bodů na palec - dpi), pro jaký účel hodláte snímek/-ky užít (kalendář, výstava, výzdoba interiéru, otištění v knize, časopise, ...), termín dodání. Urychlíte tím vyřízení vaší objednávky.

Snímky zdarma neposkytujeme ani pro tzv. nekomerční účely. Děkujeme za pochopení.

Praha hlavní nádraží

Dnešní Hlavní nádraží vzniklo na periferii tehdejší Prahy. Nádraží císaře Františka Josefa se cestujícím otevřelo 14. prosince  1871, kdy byla po dvou letech dostavěna jeho hlavní budova. Na nádraží kromě směru z Tábora a Benešova bylo možné od následujícího roku přestoupit na tehdy samostatné stanici v blízkosti nádraží na Turnovsko-kralupsko-pražskou dráhu. A také bylo možné už tehdy zajet vlakem na Smíchov, i když nějakou dobu pouze vlakem nákladním.
Na místě zrušených hradeb vznikl před nádražím park s jezírkem, založený roku 1876. Díky invenci zahradních architektů vznikl velkorysý a zajímavě členěný prostor, jehož podstatná část zanikla při budování nádražní haly v letech 1972 - 77. Původní budova pojatá v novorenesančním slohu podle návrhů  Ignáce Ullmanna a Antonína Barvitia byla nahrazena novou secesní stavbou, postavenou v letech 1901 - 09 podle návrhu Josefa Fanty. Inspirována prý byla Severním nádražím v Paříži a vedle budovy v Helsinkách se řadí mezi nejhezčí objekty svého druhu.  V letech 1919 - 40 a 1946 - 48 se nádraží jmenovalo Wilsonovo. Elektrifikace nádraží proběhla v červenci 1928.

Dobové snímky pocházejí ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv jejich užití, včetně stažení, je možné jen po souhlasu majitele a uvedení zdroje.

Hlavní nádraží pro mne jako venkovana, neřidiče a milovníka železnice znamená vstup do Prahy. Tato galerie historických fotografií vznikla jako připomínka 140. výročí jeho existence.

František Fridrich: Nádraží císaře Františka Josefa, kolem 1870 František Fridrich: Nádraží císaře Františka Josefa, kolem 1870

Náměty abecedně