Základní data  vybraných fotografů a fotografek působících  v českých zemích do roku 1918. Kromě Pavla Scheuflera se na některých medailoncích podíleli další autoři.

Fiedler, Josef

20. 7. 1866 Praha - 8. 5. 1937
Praha Fotograf se širokým tematickým rejstříkem od portrétu v rodinném ateliéru po stereosnímky krajin a reportáž.

Pocházel z fotografické rodiny, které patřil renomovaný fotoateliér v Praze na Václavském náměstí čp. 783. Jeho prvními mimořádnějšími snímky byly možná záběry z Fidlovačky roku 1883, vytvořené pod hlavičkou rodinného ateliéru Hynek Fiedler. Josef Fiedler absolvoval obchodní školu a poté v ateliéru vedeném svou matkou působil jako praktikant. Po vyučení v oboru odešel do ciziny a patnáct měsíců pracoval jako volontér u firmy Teich a Hanfstaengel v Drážďanech. Poté působil v rodinném ateliéru jako „fotografický pomocník“ a po vzdání se živnosti svou matkou 12. července 1893 se stal jeho majitelem. Studiový portrét jej patrně tolik nelákal, spíše tíhl k dokumentu, což dokládají signované stereofotografie z dokumentaristicky pojatými záběry z různých míst v Čechách a velmi zajímavé snímky z pracovního prostředí. Albrechtův Jubilejní ceník uvádí, že se Josef Fiedler bránil „velmi dlouho suchým deskám i novým papírům, dlouho si připravoval desky i papíry sám“. Na sklonku století prý s oblibou zpracovával „pravý platinový papír“. Ateliér, přestavěný na jednopatrovou zahradní budovu, měl plynové osvětlení, ústřední topení a vybavení, které odpovídalo fotografické firmě střední velikosti. Vedle operatéra tam pracoval jeden kopista, dva retušéři, „slečna v přijímacím pokoji a sluha“. Svou fotografickou činnost tu Fosef Fiedler ukončil 1. února 1921.
Odkazy: V. Albrecht: 25 roků ve stopách černého umění. V. Albrecht, Praha 1930; P. Scheufler: Galerie c. k. fotografů. Grada, Praha 2001

Josef Fiedler: Josef Fiedler: - Ignát Herrmann, kabinetka, kolem 1895