Historické fotografie převážně z doby do roku 1918 z mnoha zemí a různých žánrů. Většina pochází z originálů Sbírky Scheufler, která má na 30 000 snímků a postupně se digitalizuje. Data nebo digitální tisky možno objednat e-mailem.

Snímky v elektronické podobě poskytujeme pouze firemním klientům a institucím na základě objednávky s fakturačními údaji, u větších souborů - a pokud nejde o jednorázové užití - na základě licenční smlouvy. 

Při poptávce fotografií uveďte prosím následující údaje: předpokládanou velikost snímků v tisku (buď jako formát A4, A3, atd. nebo velikost delší strany v centimetrech), rozlišení (počet obrazových bodů na palec - dpi), pro jaký účel hodláte snímek/-ky užít (kalendář, výstava, výzdoba interiéru, otištění v knize, časopise, ...), termín dodání. Urychlíte tím vyřízení vaší objednávky.

Snímky zdarma neposkytujeme ani pro tzv. nekomerční účely. Děkujeme za pochopení.

Lázně Luhačovice

Lázeňství má tradici mnohem delší než fotografování, i když k vědeckému zdůvodnění prospěšnosti lázeňských pobytů se dospívalo až ve věku fotografie. Lázeňští hosté se rekrutovali nejprve z horních společenských vrstev, které do lázní obvykle provázel četný doprovod. V českých zemích navštěvovali od konce 18. století Karlovy Vary a Teplice vznešení hosté z celé Evropy. Během několika desetiletí se stávaly známými další lázně a k těm v západních Čechách přibyl ještě dnešní Jeseník (tehdy Gräfenberg) s podivuhodnou léčbou MUDr. Priessnitze. Vznikaly i další léčebné metody a další lázeňská místa, jako  například vodoléčebné lázně Sedmihorky, oblíbené již v 60. letech 19. století.
S rozšiřováním lázeňské klientely se začaly oddělovat lázně vnímané jako "cizí německé" a jako "naše české a slovanské”. Uvědomělý Čech své doby tak dával přednost třeba Poděbradům i zmíněným Sedmihorkám i malým lázním v Bohdanči či Mšeném. Za nejvýznamnější lázně s českou klientelou se od roku 1905 začaly považovat Luhačovice.
Okolnosti vzniku souboru Rudolfa Brunera-Dvořáka z Luhačovic nejsou zřejmé, ale je možné, že jako respektovaný fotograf byl přímo osloven, aby vytvořil cyklus snímků propagujících známé české lázně a to na formát negativů 25 x 30 cm a to patrně v roce 1910. Je příznačné, že jako "momentní fotograf" se soustředil především na zobrazení lázeňského života a nikoli na samotnou architekturu, která sama o sobě je uchvacující. S tímto pohledem  souvisí i fotografování renomovaného fotografa  na Svátek Moravy 5. června  1911.
,
Dobové originály pocházejí ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv jejich užití, včetně stažení, je možné jen po souhlasu majitele a uvedení zdroje.

Za upřesnění popisů děkuji Dr. Blance Petrákové z muzea v Luhačovicích.  

Rudolf Bruner-Dvořák: Lázně Luhačovice,  1910 Rudolf Bruner-Dvořák: Lázně Luhačovice, 1910 - Janův dům architekta Dušana Jurkoviče na Lázeňském náměstí

Náměty abecedně