Historické fotografie převážně z doby do roku 1918 z mnoha zemí a různých žánrů. Většina pochází z originálů Sbírky Scheufler, která má na 30 000 snímků a postupně se digitalizuje. Data nebo digitální tisky možno objednat e-mailem.

Snímky v elektronické podobě poskytujeme pouze firemním klientům a institucím na základě objednávky s fakturačními údaji, u větších souborů - a pokud nejde o jednorázové užití - na základě licenční smlouvy. 

Při poptávce fotografií uveďte prosím následující údaje: předpokládanou velikost snímků v tisku (buď jako formát A4, A3, atd. nebo velikost delší strany v centimetrech), rozlišení (počet obrazových bodů na palec - dpi), pro jaký účel hodláte snímek/-ky užít (kalendář, výstava, výzdoba interiéru, otištění v knize, časopise, ...), termín dodání. Urychlíte tím vyřízení vaší objednávky.

Snímky zdarma neposkytujeme ani pro tzv. nekomerční účely. Děkujeme za pochopení.

Krkonoše, první lyžaři

Krkonoše a první lyžaři

Předpokladem pro živé a bezprostřední fotografování, které fotografování lyžařů vyžaduje,  byly technologické proměny, k nimž došlo ve fotografii v průběhu druhé poloviny 80. let 19. století a které poskytly rovněž předpoklady pro rozmach fotografování ze záliby. Jedním z mnoha nových fotografických žánrů se tehdy stala také fotografická dokumentace zimních sportů, které se začaly rozvíjet koncem 19.století.

Před lyžaři byly dopravním prostředkem a posléze i turistickou atrakcí sjezdy na saních rohačkách. Uvádí se, že první lyže se v Krkonoších objevily roku 1880 a to na Petrově boudě. Prvním krkonošským lyžařem byl prý učitel z Janských Lázní, který 1886 lyžoval v Černém Dole. Roku 1889 se již objevil první krkonošský výrobce lyží, sériově je začal vyrábět stolařský mistr Baudisch z Mladých Buků roku 1891. Ve stejném roce se o lyžování podrobně psalo v časopise Der Wanderer im Riesengebirge, vydávaném v Hirschbergu, dnešní Jelenie Gore. Znalost lyží v  okolí Jilemnice rozvíjel  Jan Nepomuk hrabě Harrach, jehož lyže zaujaly v Norsku a který inicioval jejich výrobu určenou původně pro lesní  personál.
Za nejstarší lyžařský snímek v Krkonoších se považuje záběr výletu lyžařů z Horní Branné do Jilemnice konaný údajně 7. května (!?) 1893. Záběr  o čtyři dny později otiskl Pražský ilustrovaný kurýr. Jedná se o mnohokrát reprodukovaný snímek, který je znám asi ve třech variantách. Prvním profesionálním fotografem, který jezdil do Krkonoš fotografovat zimní sporty, byl Rudolf Bruner-Dvořák. Zimní sporty zaujaly i některé místní fotografy, kteří se živili převážně zakázkovým portrétem. VedleJosefa Hladíka byl v Krkonoších nejvýznamnějším profesionálním autorem, který přesáhl rámec místa svého působení, Hynek Bedrník, od roku 1894 majitel portrétního ateliéru v Jilemnici, kde jako průkopník lyžování byl spoluzakladatelem lyžařského klubu. Třetím místním významným českým fotografem byl František Hanuš z Vysokého nad Jizerou, do jehož okruhu zájmů vedle fotografie patřilo lyžování, řezbářství a divadelní ochotnictví. Rostoucí turismus lákal do Krkonoše i  mnohé fotoamatéry.  Vedle Eduarda Petráka, to byl zejména  Josef Vejnar, lékař v Jilemnici, který stál ve vedení nebo byl členem mnoha spolků, včetně Českého krkonošského spolku Ski v Jilemnici. Právě on fotografoval první mezinárodní závody na lyžích v českých zemích 21. 2. 1897. Patrně v Klubu českých turistů, jehož byl Vejnar členem od roku 1894, se seznámil s Janem Bucharem, který využíval Vejnarovy snímky při svých přednáškách sloužících k propagací Krkonoš. Přednášky s projekcí svých kolorovaných diapozitivů z Krkonoš vytvářel také pražský fotoamatér Jan Plischke.

Anonym: Společnost brannských lyžařů na výletě z Horní Branné do Jilemnice, údajně 7. 5. 1893 Anonym: Společnost brannských lyžařů na výletě z Horní Branné do Jilemnice, údajně 7. 5. 1893

Náměty abecedně