Historické fotografie převážně z doby do roku 1918 z mnoha zemí a různých žánrů. Většina pochází z originálů Sbírky Scheufler, která má na 30 000 snímků a postupně se digitalizuje. Data nebo digitální tisky možno objednat e-mailem.

Snímky v elektronické podobě poskytujeme pouze firemním klientům a institucím na základě objednávky s fakturačními údaji, u větších souborů - a pokud nejde o jednorázové užití - na základě licenční smlouvy. 

Při poptávce fotografií uveďte prosím následující údaje: předpokládanou velikost snímků v tisku (buď jako formát A4, A3, atd. nebo velikost delší strany v centimetrech), rozlišení (počet obrazových bodů na palec - dpi), pro jaký účel hodláte snímek/-ky užít (kalendář, výstava, výzdoba interiéru, otištění v knize, časopise, ...), termín dodání. Urychlíte tím vyřízení vaší objednávky.

Snímky zdarma neposkytujeme ani pro tzv. nekomerční účely. Děkujeme za pochopení.

Paris 1900

Paříž a Světová výstava v roce 1900

V roce 1900 se v Paříži od 15. 4. do 12. 11. konala Světová výstava a v jejím rámci také II. letní olympijské hry, na nichž zaznamenali úspěch také sportovci z českých zemí (František Janda-Suk - stříbrná medaile, Hedviga Rosenbaum - dvě zlaté v tenisu). Návštěvnicky i finančně velice úspěšná výstava zanechala do dnešní doby některé stavby, včetně první linky metra. Poprvé se na ní prezentoval například zvukový film a eskalátor.
Významné místo na výstavě měla také fotografie, která měla samostatnou expozici v pavilónu osvěty. Prezentovala se na ní vedle snímků profesionálů a amatérů z 27 zemí také fototechnika a fotochemie. Kromě vědecké fotografie na ploše 50 metrů čtverečních se za vystavenou plochu platilo. Největší byla expozice Francie, díla z českých zemí byla součástí expozice Rakousko-Uherska. V expozici Německa byl mj. čtyřmetrový snímek císařské rodiny. Je zajímavé, že nejvíce oceňována byla na výstavě díla fotoamatérů. I Klub fotografů amatérů v Praze  získal stříbrnou medaili. Z Čechů fotoprofesionálů získali zlatou medaili Jan Vilím a firma Husník & Häusler, stříbrnou Jan Langhans.
Výstava byla také příležitostí k cestě do Paříže pro několik českých fotografů. Vedle A. Muchy, který v Paříži pobýval a jehož jméno je spojeno s pavilonem Bosny a Hercegoviny, prokazatelně v Paříži roku 1900 fotografoval Rudolf Bruner-Dvořák a František Krátký. Jejich snímky ze Sbírky Scheufler představujeme.

Dobové originály pocházejí ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv jejich užití, včetně stažení, je možné jen po souhlasu majitele a uvedení zdroje.

František Krátký: nádraží a Eiffelova věž, Paříž 1900 František Krátký: nádraží a Eiffelova věž, Paříž 1900

Náměty abecedně