22.04.2010 - Výstava: Krajina / obraz / fotografie

V Galerii Rudolfinum otevřelo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze výstavu kurátorky Lucie Vlčkové "Krajina / obraz / fotografie". Výstava trvala do 4. 7. 2010.

Krajina se  spřirozeně stala od počátku 19. století klíčovým tématem. Výstava je velmi cenná tím, že na komorní ploše konfrontuje díla krajinomalby a významných tvůrců krajinářské fotografie v českých zemích. Z fotografického hlediska je přímo poctou Jindřichu Eckerovi, překvapí i práce méně známých autorů, například kalotypie Franze Polaka. Poněkud jsem postrádal zastoupení Františka Krátkého. Výstava počíná mimořádnou daguerrotypií zámku Kdyně (?) Petra Kohlbecka (1814 -po 1850 v USA) a končí  půvabném sousedství piktorialistických krajin Františka Drtikola a Jaroslava Feyfara. Ty Drtikolovy přímo omračují svou monumentalitou... K výstavě vydal KANT kvalitně  vytištěný katalog, v jehož textu mě překvapilo chybné příjmění Františka Fridricha, vedle Eckerta klíčové osobnosti (uveden jako Friedrich).

Litografie podle daguerrotypie neznámého autora. Litografie podle daguerrotypie neznámého autora. - Exponát na výstavě zapůjčený ze Sbírky Scheufler.