Základní data  vybraných fotografů a fotografek působících  v českých zemích do roku 1918. Kromě Pavla Scheuflera se na některých medailoncích podíleli další autoři.

Cifka, Wenceslau

1811 Čeradice - 29. 3. 1884 Lisabon

Keramik, litograf, průkopník daguerrotypie v Portugalsku, majitel zřejmě prvního stálého daguerrotypického ateliéru v Lisabonu.


Jako pětadvacetiletý odešel z Čech a stal se významným průkopníkem daguerrotypie v Lisabonu s blízkým přístupem ke královskému dvoru, pro který doplňoval  umělecká díla do jeho sbírek. Vedle daguerrotypie si osvojil další fototechniky a litografii, pořádal výstavy a měl titul fotografa portugalského krále, s nímž se sblížil natolik, že ho doprovázel na některých zahraničních cestách. Jeho velkou zálibou, díky níž se zapsal do dějin užitého umění v Portugalsku, byla výroba keramiky, s níž měl mnohé zahraniční úspěchy.

Odkazy (výběr): Wenceslau Cifka. Ceramista, litógrafo e esmaltador. Sintra 1949 (katalog výstavy). http://www.imc-ip.pt; www.tipografos.net/fotografia/cifka.html.


W. Cifka, Chateau de Sintra - Maurský hrad, 1848, daguerrotypie. W. Cifka, Chateau de Sintra - Maurský hrad, 1848, daguerrotypie. - Originál @ Centro Portugues de Fotografie