Základní data  vybraných fotografů a fotografek působících  v českých zemích do roku 1918. Kromě Pavla Scheuflera se na některých medailoncích podíleli další autoři.

Tomáš, Jan

2. 6. 1841 Lhota Svatogodhardská u Hořic v Podkrkonoší - 7. 9. 1912 Praha.
Portrétní fotograf, jehož fotoateliér byl známým uměleckým salónem, kde zřejmě poprvé v Čechách došlo také k nahrávání hlasů známých pěvců.

Narodil se v rodině rolníka jako čtvrté z devíti dětí. Po reálce zřejmě vystudoval potravinářskou chemii v Praze. Pracoval krátce jako sládek v pivovaru v Sadové a později jako chemik v cukrovaru v Modřanech. Svou fotografickou dráhu podle údajů v Archivu města Prahy započal 1867 v čp. 842 na Václavském náměstí, kde předtím měl ateliér Ambrož Stretti. 1871 přijal za spolupracovníka Václava Donáta. V 80. letech byl jeho oficiálním společníkem Jan Zámečník. Donát i Zámečník zřejmě často Tomáše zastupovali, neboť fotograf často cestoval po světě. Dvakrát navštívil USA, pobýval v Itálii, v Rumunsku, na Balkáně, v západní Evropě. Jeho půvabný zahradní ateliér v centru města se stal dostaveníčkem herců a pěvců, jejichž hlasy po zakoupení fonografu asi již 1889 nahrával. Některé jeho zvukové nahrávky se dochovaly.
Ateliér u čp. 842 musel ze stavebních důvodů 1894 přestěhovat na zahradu Stýblových domů u Františkánské zahrady (oficiálně čp. 785/II). Ve stejné době se ze společného podniku osamostatnil Jan Zámečník. 1904 svou firmu podstoupil Václavu Donátovi.
Během svého fot. působení se prý snažil různým způsobem vylepšovat fotografickou práci, údajně měl například četné osobní patenty na zlepšení vlastností mokrého kolódiového procesu. Byl také zručný retušér a portréty dokázal komponovat s uměleckým citem, nadhledem i smyslem pro humor. Na kabinetkách zvěčnil řadu významných osobností české kultury. Je jedinou postavou mezi českými fotografy 19. století, který se stal hrdinou životopisného románu. (Pradědeček jeho autora RNDr. Petra Rybáře byl fotografovým bratrem).
Odkazy (výběr): V. Albrecht: 25 roků ve službách černého umění, s. 37-39; Kouzlo starých fotografií. Ateliérové fotografie Jana Tomáše z let 1868-1904. Kat P. Rybář. Malý sál JKP Jičín 1983; P. Rybář: Stříbrné stíny. Bibliofilie vlastním nákladem, Hradec Králové 1992; P.Rybář: Stříbrné stíny. Román o životě fotografa Jana Tomáše 1841-1912. Agentura FOX, Nové Město nad Metují 1997; P.Scheufler: Fotograf a fonograf. Dotyk, podzim 1996, s. 27; P.Scheufler: Galerie c. k. fotografů, Praha 2001.

Tomáš, Jan Tomáš, Jan - Tomášův zahradní ateliér u Stýblových domů v Praze, kolem 1898

Fotografové od písmene

T