Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Dámská jízda na saních

Sdílená radost je nejlepší.Kolem 1900 nebylo úplně běžné zachytitt ženy při sportování.

Snímek zachycuje neskrývanou radost, i když každá z dam se tváří jinak a úsměv od ucha k uchu nenajdeme u žádné. V minulosti ani ne moc dávné se ostatně nahlas smát neslušelo. Kolem přelomu 19. a 20. století  ještě  nebylo úplně běžné zachytit ženy při takovéto spontánní sportovní aktivitě. Sport a sportování bylo tehdy pro mnohé pořád tak trochu fuj, i když už několik desetiletí působil u nás Sokol se svým hesly Tužme se! a V zdravém těle zdravý duch. Každopádně fotograf zachytil  dámy odvážné. Klíčovou roli měla dívka včele, která jednak sáně na svahu přidržuje a jednak je měla cestou  ze svahu dolů řídit. Ze všech zobrazených se právě ona tváří nejvážněji. Je také zajímavé, jak se portrétované barevně seřadily. Na začátku a ke konci jsou tmavá ošacení, čtyři uprostřed mají bílé kabátky. Dáma na konci se od ostatních mírně odlišuje, vypadá nejsilnější, má zvlášť honosný mohutný klobouk a jako jediná dlouhý kabát. Lze říci, že každá  sedí tak trochu podle svého oblečení a nejspíš i naturelu. Hlavní  roli tu měl přirozený smysl pro ladnost a estetickou vyváženost. Rozestavení na sáňkách tak není asi náhoda, i když ho mohl ovlivnit i majitel či majitelka fotoaparátu. Nezdá se však moc pravděpodobné,  že by fotograf nějak dívky aranžoval v jakém pořadí si mají sednout.

        Škoda, že jako u mnoha jiných snímků nevíme, kdo jsou zachycené a kde.  Na popisce vzadu je sice napsáno V Šárce, ale s otazníkem. Pokud by to byla vzpomínka na Šárčin pověstmi opředený výkon, bylo by to obzvlášť roztomilé, ale to je jasné fantazírování. Pro dívky na snímku, ať již byly vdané, či měly před oddavkami, posezení na saních umožnilo na chvíli se zasnít, vybočit z řady a nudné reality všednosti, co se má a co se nemá a co se od slušné dívky čeká. V tomto směru je i tento snímek malou inspirací k zamyšlení, jak se za 100 let změnilo oblékání a životní styl a co zůstalo. 

Psáno pro časopis Reportér Magazín.

Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje. 

Neznámý autor, skupina žen na saních (v Šárce?), 1910, kabinetka Neznámý autor, skupina žen na saních (v Šárce?), 1910, kabinetka

Seznam čtení