Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Popíjející trojice

Totožnost portrétovaných a důvod aranžmá zůstanou asi navždy tajemstvím.

Jakmile se lidé zmocnili fotopřístroje,  začali si s ním hrát. K vlastnímu pobavení i k pobavení svých bližních. Proč ale vznikl tento snímek, co jím chtěli aktéři říci? Jaký má tato fotografie skrývat poselství? Fotografie ze své podstaty je jistěže upomínkou, zamrzlým zážitkem, na co však upomíná fotka se dvěma opilými pány a jednou veselou dívkou? Navozuje například příběh o trojúhelníku, v němž se dívka neuměla rozhodnout, kterému ze dvou partnerů vedle sebe dá přednost? Tudíž třeba uspořádala závody v pití, aby seznala, který z nich vydrží více. Mladší z mužů je už pod stolem… Hrají to a nebo už skutečně mají něco vypito? Podle oblečení jde o lidi z takzvané lepší společnosti. Nebo je jeden z mužů sourozenec dívky, který ji jakoby doprovází (a hlídá) na schůzce s potenciálním nápadníkem a ona navodila situaci, aby se bráška opil a ona byla volná (a svolná)? Každopádně dívka na snímku se skvěle baví, směje se, a jen muži působí znaveně, zatímco ona svěže. Je zkrátka Žena vítězná! A to je možná to pravé poselství fotografa snímku…

  Kdo snímek vytvořil, také není známo. Skleněný negativ formátu 13x18 cm byl sice nalezen v pozůstalosti Rudolfa Brunera-Dvořáka, který měl rád momentky všeho druhu, ale ten vůbec neměl ateliérové vybavení. Že se jedná o ateliér je zjevné, za trojicí je  ateliérové malované pozadí. Identifikace portrétovaných by byl skvělý objev.. Problémem historických fotografií, kromě toho, že ze své fyzikálně chemické podstaty nenávratně stárnou, je, že se mnohdy nedokáží přesněji interpretovat, protože neznáme okolnosti jejich vzniku. Tudíž jejich dobový význam přesouváme do jiné, současné roviny, která mnohdy vůbec nemusí odpovídat tomu, co fotograf  a zobrazení zamýšlelo, proč vzniklo. Historické fotografie jsou tak mnohdy nabité řetězem tajemství, která nikdy nerozluštíme. Ale to, že fotografie zmrazí pohyb, na setinu sekundy zmrazí nějakou skutečnost, že ji doslova zvěční, bude dál a dál zdrojem fascinace a okouzlení fotografií a fotografováním.

Psáno pro časopis Reportér Magazín.

Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje. 

Neznámý autor, Popíjející trojice, kolem 1905, negativ 13 x 18 cm Neznámý autor, Popíjející trojice, kolem 1905, negativ 13 x 18 cm

Seznam čtení