Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Fotograf v díře

Měl žert nějakou symboliku, nebo šlo jen o momentální veselý nápad dvou bratrů fotografů?

Muž na snímku vykukuje z díry. Jáma to byla hluboká, protože v ní zmizel skoro celý, zapadl až po ramena. Že jde o fotografa, prozrazuje rozměrný měchový fotoaparát vedle něho a rozložené tyče od stativu na druhé straně. Oním mužem v jámě je ve své době slavný a známý fotograf Rudolf Bruner-Dvořák a záběr patrně pořídil jeho bratr Jaroslav.  Co tím chtěl autor nápadu říci? Že fotograf v zápalu práce při fotografování na honu spadl do nastražené pasti? Nebo že fotograf chtěl být při reportážní práci tak nenápadný, že se schoval do díry? I když s fotopřístrojem větším než lidská hlava a pro který byl stativ nezbytností bylo vskutku těžké být nenápadný, k tomu tehdy sloužily fotoaparáty takzvané detektivy.  Nebo šlo jen o momentální nápad nad jámou, která se namanula do cesty? Ale proč tam nevlezl mladší bratr, jemuž v rodině říkali Jara?  Byl o 18 let mladší, jistě i hbitější než starší Ruda,  který měl fyzický hendikep,  neboť měl od nehody z dětství hrb?  Rudolf Bruner-Dvořák byl známý vtipálek, takže bylo asi hned jasné, že do jámy jako hrdina fotografického vtípku musí on. Každopádně je vše naaranžované, stativ, klobouk i fotografický přístroj ležící nedbale na boku. A co je to fotografický měch? Na rozdíl od pivního měchu, s nímž ho spojuje velikost, usnadňuje fotografickou práci, pomáhá měnit ohnisko záběru, vyrovnávat svislice u záběrů architektur. V současnosti s měchovými přístroji fotografují již jen nadšenci. V časech bratrů fotografů bylo používání měchů běžnou a normální součástí fotografického řemesla.

Psáno pro časopis Reportér Magazín.
Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje.

Jaroslav Bruner-Dvořák: portrét bratra fotografa v jámě, kolem 1907 Jaroslav Bruner-Dvořák: portrét bratra fotografa v jámě, kolem 1907

Seznam čtení